Espora bir büyük yatırım da Mercedes Benz ve Mc Donald’s şirketlerinden geldi

Dünya devi Mercedes Benz ve Mc Donald’s Alman Milli Takımı’nın sponsor havuzundan çıktı ve yeni yatırımlarını espora yönelik kullandı.

Dünyanın en önemli otomobil şirketlerinden Mercedes Benz ile popüler fast food zincirlerinden McDonald’s Alman Milli Takımı sponsorluk havuzundaki yatırımlarını geri çekerek, espora yatırım yaptılar. Özellikle her iki şirketin de genç hedef yaş grubunun(19-24 yaş) geleneksel sporlardan çok espor ile ilgilenmesi bu kararın alınmasında etkili oldu.

Aslında espora yönelik yatırımlar Mercedes Benz için yeni değil. Daha önce League of Legends takımlarına yönelik yatırımlar da yapan otomobil devi, espora yönelik birçok projede yer aldı. Mercedes daha önce Çin’in en popüler League of Legends takımlarından Royal Never Give Up(RNG) takımına sponsor olmuştu. Ayrıca firma ekim ayından bu yana Dota 2 takımlarının, turnuvalardaki servis araçlarını da karşılıyor.

Otomobil devinin yaptığı kurumsal açıklamada bu yatırımın, esporu gözlemlemek ve genç hedef grubuyla ilginç iletişim kurmak ve tamamen geleceğe yönelik olduğunu söyledi.

Nike da espor yıldızlarıyla çalışıyor

Futbolun yıldızlarıyla çalışmasına alışık olduğumuz Nike da esporun en önemli yıldızlarıyla çalışıyor. Örneğin firma, Çin’in en popüler oyuncularından biri olan ve ülkesinde inanılmaz bir hayran kitlesine sahip olan Uzi ile çalışıyor. Büyük firmanın bu tarz bir sponsorluk işine girmesinin altında ise yıldız oyuncuların herhangi bir yayınını Uzak Doğu’da en az bir milyon kişinin izlemesi. Bu kadar büyük ve yaş aralığı olarak hedef kitleye yakın bir topluluk, dev firmalarının da dikkatini çekiyor.

McDonald’s ve ESL iş birliği

15 yıl süren Alman Milli Takımı macerasının ardından espora yönelen firma, uzun zamandır hedef kitlesine ulaşamama sorunu yaşadığını belirtmişti. Espora yaptığı yatırım dikkat çeken fast food zinciri, ESL ile anlaşarak resmi başlangıcını yaptı. ESL ile birlikte yarışmalar, hediyeler, çekilişler ve daha bir çok organizasyona el atan McDonald’s, yakın zamanda esporun farklı alanlarına da yatırım yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir